- Loyal
- 6340-M
6340-M Bearing | Loyal
| 6340-M interchange NKE 6340-M | |
| 6340-M cross reference NKE 6340-M | |
| 6340-M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6340-M |
| D | 420 mm |
| d | 200 mm |
| B | 80 mm |
| C | 80 mm |
| Weight | 56,6 Kg |
| r1 min. | 5 mm |
| r2 min. | 5 mm |
| Size (mm) | 200x420x80 |
| Width (mm) | 80 |
| Bearing number | 6340-M |
| Bore Diameter (mm) | 200 |
| Outer Diameter (mm) | 420 |
| Basic dynamic load rating (C) | 383 kN |
| Basic static load rating (C0) | 463 kN |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



6340-M PDF download