- Loyal
- 6338-M
6338-M Bearing | Loyal
| 6338-M interchange NKE 6338-M | |
| 6338-M cross reference NKE 6338-M | |
| 6338-M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6338-M |
| D | 400 mm |
| d | 190 mm |
| B | 78 mm |
| C | 78 mm |
| Weight | 50 Kg |
| r1 min. | 5 mm |
| r2 min. | 5 mm |
| Size (mm) | 190x400x78 |
| Width (mm) | 78 |
| Bearing number | 6338-M |
| Bore Diameter (mm) | 190 |
| Outer Diameter (mm) | 400 |
| Basic dynamic load rating (C) | 355 kN |
| Basic static load rating (C0) | 416 kN |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2



6338-M PDF download