- Loyal
- 6822NR
6822NR Bearing | Loyal
| 6822NR interchange CYSD 6822NR | |
| 6822NR cross reference CYSD 6822NR | |
| 6822NR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6822NR |
| D | 140 mm |
| d | 110 mm |
| B | 16 mm |
| C | 16 mm |
| r min. | 1 mm |
| Weight | 0,496 Kg |
| Size (mm) | 110x140x16 |
| Width (mm) | 16 |
| Bearing number | 6822NR |
| Bore Diameter (mm) | 110 |
| Outer Diameter (mm) | 140 |
| Basic dynamic load rating (C) | 28,1 kN |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



6822NR PDF download