- Loyal
- 6826Z
6826Z Bearing | Loyal
| 6826Z interchange KOYO 6826Z | |
| 6826Z cross reference KOYO 6826Z | |
| 6826Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6826Z |
| D | 165 mm |
| d | 130 mm |
| B | 18 mm |
| C | 18 mm |
| r min. | 1,1 mm |
| Weight | 0,939 Kg |
| da max | 139,5 mm |
| Da max. | 158,5 mm |
| ra max. | 1 mm |
| da min. | 136,5 mm |
| Size (mm) | 130x165x18 |
| Width (mm) | 18 |
| Bearing number | 6826Z |
| Bore Diameter (mm) | 130 |
| Outer Diameter (mm) | 165 |
| (Oil) Lubrication Speed | 4300 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 3600 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 36,9 kN |
| Basic static load rating (C0) | 41,2 kN |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



6826Z PDF download