- Loyal
- 6828Z
6828Z Bearing | Loyal
| 6828Z interchange KOYO 6828Z | |
| 6828Z cross reference KOYO 6828Z | |
| 6828Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6828Z |
| D | 175 mm |
| d | 140 mm |
| B | 18 mm |
| C | 18 mm |
| r min. | 1,1 mm |
| Weight | 1 Kg |
| da max | 148 mm |
| Da max. | 168,5 mm |
| ra max. | 1 mm |
| da min. | 146,5 mm |
| Size (mm) | 140x175x18 |
| Width (mm) | 18 |
| Bearing number | 6828Z |
| Bore Diameter (mm) | 140 |
| Outer Diameter (mm) | 175 |
| (Oil) Lubrication Speed | 4000 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 3400 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 38,2 kN |
| Basic static load rating (C0) | 44,4 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



6828Z PDF download