- Loyal
- 6834
6834 Bearing | Loyal
| 6834 interchange CYSD 6834 | |
| 6834 cross reference CYSD 6834 | |
| 6834 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6834 |
| D | 215 mm |
| d | 170 mm |
| B | 22 mm |
| C | 22 mm |
| r min. | 1,1 mm |
| Weight | 1,86 Kg |
| Size (mm) | 170x215x22 |
| Width (mm) | 22 |
| Bearing number | 6834 |
| Bore Diameter (mm) | 170 |
| Outer Diameter (mm) | 215 |
| Basic dynamic load rating (C) | 60 kN |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



6834 PDF download