- Loyal
- TLAM 1816
TLAM 1816 Bearing | Loyal
| TLAM 1816 interchange IKO TLAM 1816 | |
| TLAM 1816 cross reference IKO TLAM 1816 | |
| TLAM 1816 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | TLAM 1816 |
| D | 24 mm |
| C | 16 mm |
| Fw | 18 mm |
| C2 | 1,3 mm |
| Weight | 0,0179 Kg |
| Size (mm) | 18x24x16 |
| Width (mm) | 16 |
| Bearing number | TLAM 1816 |
| Bore Diameter (mm) | 18 |
| Outer Diameter (mm) | 24 |
| Basic dynamic load rating (C) | 10,4 kN |
| Basic static load rating (C0) | 15,6 kN |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16



TLAM 1816 PDF download