- Loyal
- 6324-Z
6324-Z Bearing | Loyal
| 6324-Z interchange CYSD 6324-Z | |
| 6324-Z cross reference CYSD 6324-Z | |
| 6324-Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6324-Z |
| D | 260 mm |
| d | 120 mm |
| B | 55 mm |
| C | 55 mm |
| r min. | 3 mm |
| Weight | 12,5 Kg |
| Size (mm) | 120x260x55 |
| Width (mm) | 55 |
| Bearing number | 6324-Z |
| Bore Diameter (mm) | 120 |
| Outer Diameter (mm) | 260 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2200 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 207 kN |
| Basic static load rating (C0) | 185 kN |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4



6324-Z PDF download