- Loyal
- 683ZZ
683ZZ Bearing | Loyal
| 683ZZ interchange FBJ 683ZZ | |
| 683ZZ cross reference FBJ 683ZZ | |
| 683ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 683ZZ |
| D | 7 mm |
| d | 3 mm |
| B | 3 mm |
| C | 3 mm |
| Weight | 0,00045 Kg |
| Size (mm) | 3x7x3 |
| Width (mm) | 3 |
| Bearing number | 683ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 3 |
| Outer Diameter (mm) | 7 |
| (Grease) Lubrication Speed | 63000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,314 kN |
| Basic static load rating (C0) | 0,108 kN |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



683ZZ PDF download