- Loyal
- 683Z
683Z Bearing | Loyal
| 683Z interchange KOYO 683Z | |
| 683Z cross reference KOYO 683Z | |
| 683Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 683Z |
| r | 0,15 mm |
| d | 3 mm |
| D | 7 mm |
| B | 2 mm |
| C | 2 mm |
| Weight | 0,0003 Kg |
| Da max. | 5,8 mm |
| ra max. | 0,1 mm |
| da min. | 4,2 mm |
| Size (mm) | 3x7x2 |
| Width (mm) | 2 |
| Bearing number | 683Z |
| Bore Diameter (mm) | 3 |
| Outer Diameter (mm) | 7 |
| (Oil) Lubrication Speed | 79000 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 66000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,34 kN |
| Basic static load rating (C0) | 0,13 kN |
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



683Z PDF download