- Loyal
- 6844NR
6844NR Bearing | Loyal
| 6844NR interchange CYSD 6844NR | |
| 6844NR cross reference CYSD 6844NR | |
| 6844NR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6844NR |
| D | 270 mm |
| d | 220 mm |
| B | 24 mm |
| C | 24 mm |
| r min. | 1,5 mm |
| Weight | 2,9 Kg |
| Size (mm) | 220x270x24 |
| Width (mm) | 24 |
| Bearing number | 6844NR |
| Bore Diameter (mm) | 220 |
| Outer Diameter (mm) | 270 |
| Basic dynamic load rating (C) | 76,5 kN |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



6844NR PDF download