- Loyal
- 6852
6852 Bearing | Loyal
| 6852 interchange NACHI 6852 | |
| 6852 cross reference NACHI 6852 | |
| 6852 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6852 |
| D | 320 mm |
| d | 260 mm |
| B | 28 mm |
| C | 28 mm |
| Width | 28 mm |
| Weight | 4.95 Kg |
| r min. | 2 mm |
| da min. | 269 mm |
| Da max. | 311 mm |
| ra max. | 2.0 mm |
| ra (max) | 2 mm |
| da (min) | 269 mm |
| Da (max) | 311 mm |
| Bore Size | 260 mm |
| Factor fo | 15.8 |
| Size (mm) | 260x320x28 |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Width (mm) | 28 |
| Configuration | Single Row |
| Bearing number | 6852 |
| Radial Clearance | 0.035 to 0.105 mm |
| Outside Diameter | 320 mm |
| Static Load Rating | 136,000 N |
| Bore Diameter (mm) | 260 |
| Dynamic Load Rating | 101,000 N |
| Outer Diameter (mm) | 320 |
| Limiting Speed - Oil | 2,000 rpm |
| Fillet Radius/Chamfer | 2 mm |
| Limiting Speed - Grease | 1,700 rpm |
| (Grease) Lubrication Speed | 1600 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 136 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 101 kN |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



6852 PDF download