- Loyal
- 6868
6868 Bearing | Loyal
| 6868 interchange KOYO 6868 | |
| 6868 cross reference KOYO 6868 | |
| 6868 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6868 |
| D | 420 mm |
| d | 340 mm |
| B | 38 mm |
| C | 38 mm |
| Cu | 6.60 |
| Cr | 231 |
| f0 | 16.1 |
| C0r | 249 |
| Weight | 11,5 Kg |
| r(min) | 2.1 |
| r min. | 2,1 mm |
| da(min) | 351 |
| Da max. | 409 mm |
| ra max. | 2 mm |
| da min. | 351 mm |
| Da(max) | 409 |
| ra(max) | 2 |
| Oil lub. | 1400 |
| Size (mm) | 340x420x38 |
| Width (mm) | 38 |
| Grease lub. | 1200 |
| Bearing No. | 6868 |
| Bearing number | 6868 |
| (Refer.)Mass(kg) | 11.5 |
| Bore Diameter (mm) | 340 |
| Outer Diameter (mm) | 420 |
| (Oil) Lubrication Speed | 1400 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 1200 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 185 kN |
| Basic static load rating (C0) | 249 kN |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



6868 PDF download