- Loyal
- 6902-ZZ
6902-ZZ Bearing | Loyal
| 6902-ZZ interchange CYSD 6902-ZZ | |
| 6902-ZZ cross reference CYSD 6902-ZZ | |
| 6902-ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6902-ZZ |
| D | 28 mm |
| d | 15 mm |
| B | 7 mm |
| C | 7 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,018 Kg |
| Size (mm) | 15x28x7 |
| Width (mm) | 7 |
| Bearing number | 6902-ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Outer Diameter (mm) | 28 |
| Basic dynamic load rating (C) | 4 kN |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



6902-ZZ PDF download