- Loyal
- 6316ZZ
6316ZZ Bearing | Loyal
| 6316ZZ interchange NTN 6316ZZ | |
| 6316ZZ cross reference NTN 6316ZZ | |
| 6316ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6316ZZ |
| D | 170 mm |
| d | 80 mm |
| B | 39 mm |
| C | 39 mm |
| rn | 0,5 mm |
| Noun | Bearing |
| Bore | 3.15 Inch | 80 Millimeter |
| UNSPSC | 31171504 |
| da max | 105 mm |
| Weight | 3,59 Kg |
| r min. | 2,1 mm |
| da min. | 91 mm |
| Da max. | 159 mm |
| ra max. | 2 mm |
| series: | 63 |
| Category | Single Row Ball Bearing |
| Size (mm) | 80x170x39 |
| Enclosure | 2 Metal Shields |
| Inventory | 0.0 |
| Snap Ring | No |
| bore type: | Round |
| Width (mm) | 39 |
| Weight / LBS | 8.1571 |
| maximum rpm: | 4700 RPM |
| closure type: | Double Shielded |
| Product Group | B00308 |
| Cage Material | Steel |
| Inch - Metric | Metric |
| Keyword String | Ball |
| Other Features | Deep Groove | Shell Alvania Prelubricated |
| Bearing number | 6316ZZ |
| bore diameter: | 80 mm |
| overall width: | 39 mm |
| cage material: | Steel |
| fillet radius: | 2.1 mm |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| finish/coating: | Uncoated |
| Inner Race Width | 0 Inch | 0 Millimeter |
| Outer Race Width | 1.535 Inch | 39 Millimeter |
| Outside Diameter | 6.693 Inch | 170 Millimeter |
| Long Description | 80MM Bore; 170MM Outside Diameter; 39MM Outer Race Width; 2 Metal Shields; Ball Bearing; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; No Snap Ring; No Internal Special Features; C0-Medium Internal Clearance; Ste |
| Manufacturer URL | http://www.ntnamerica.com |
| Weight / Kilogram | 0 |
| outer ring width: | 39 mm |
| Manufacturer Name | NTN |
| bearing material: | High Carbon Chrome Steel |
| inner ring width: | 39 mm |
| outside diameter: | 170 mm |
| precision rating: | ISO Class 0 |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Outer Diameter (mm) | 170 |
| internal clearance: | CN |
| snap ring included: | Without Snap Ring |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| row type & fill slot: | Single Row Non-Fill Slot |
| maximum rpm (grease): | 4000 rpm |
| static load capacity: | 86500 N |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.68 |
| dynamic load capacity: | 123000 N |
| Internal Special Features | No |
| (Grease) Lubrication Speed | 4 000 r/min |
| manufacturer product page: | Click here |
| operating temperature range: | -40 to 120 ºC |
| Basic static load rating (C0) | 86,5 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 123 kN |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



6316ZZ PDF download