- Loyal
- 6316
6316 Bearing | Loyal
| 6316 interchange KBC 6316 | |
| 6316 cross reference KBC 6316 | |
| 6316 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6316 |
| D | 170 mm |
| d | 80 mm |
| B | 39 mm |
| C | 39 mm |
| r | 2.1 mm |
| Weight | 3.67 Kg |
| Size (mm) | 80x170x39 |
| Width (mm) | 39 |
| Bearing number | 6316 |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Outer Diameter (mm) | 170 |
| (Grease) Lubrication Speed | 4000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 123 kN |
| Basic static load rating (C0) | 86,5 kN |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



6316 PDF download