- Loyal
- 6314-N
6314-N Bearing | Loyal
| 6314-N interchange NKE 6314-N | |
| 6314-N cross reference NKE 6314-N | |
| 6314-N Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6314-N |
| a | 4,9 mm |
| d | 70 mm |
| D | 150 mm |
| B | 35 mm |
| C | 35 mm |
| b | 3,1 mm |
| f | 2,82 mm |
| D1 | 145,24 mm |
| D2 | 159,7 mm |
| Weight | 2,63 Kg |
| r1 min. | 2,1 mm |
| r2 min. | 2,1 mm |
| Size (mm) | 70x150x35 |
| Width (mm) | 35 |
| Bearing number | 6314-N |
| Bore Diameter (mm) | 70 |
| Outer Diameter (mm) | 150 |
| Basic dynamic load rating (C) | 104 kN |
| Basic static load rating (C0) | 68 kN |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8



6314-N PDF download