- Loyal
- 6909NR
6909NR Bearing | Loyal
| 6909NR interchange CYSD 6909NR | |
| 6909NR cross reference CYSD 6909NR | |
| 6909NR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6909NR |
| D | 68 mm |
| d | 45 mm |
| B | 12 mm |
| C | 12 mm |
| r min. | 0,6 mm |
| Weight | 0,14 Kg |
| Size (mm) | 45x68x12 |
| Width (mm) | 12 |
| Bearing number | 6909NR |
| Bore Diameter (mm) | 45 |
| Outer Diameter (mm) | 68 |
| Basic dynamic load rating (C) | 12,8 kN |
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



6909NR PDF download