- Loyal
- 6910L11DDU
6910L11DDU Bearing | Loyal
| 6910L11DDU interchange NSK 6910L11DDU | |
| 6910L11DDU cross reference NSK 6910L11DDU | |
| 6910L11DDU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6910L11DDU |
| D | 72 mm |
| d | 50 mm |
| B | 12 mm |
| C | 12 mm |
| r min. | 0,6 mm |
| Size (mm) | 50x72x12 |
| Width (mm) | 12 |
| Bearing number | 6910L11DDU |
| Bore Diameter (mm) | 50 |
| Outer Diameter (mm) | 72 |
| Basic dynamic load rating (C) | 14,5 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



6910L11DDU PDF download