- Loyal
- 6913-RS
6913-RS Bearing | Loyal
| 6913-RS interchange CYSD 6913-RS | |
| 6913-RS cross reference CYSD 6913-RS | |
| 6913-RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6913-RS |
| D | 90 mm |
| d | 65 mm |
| B | 13 mm |
| C | 13 mm |
| r min. | 1 mm |
| Weight | 0,22 Kg |
| Size (mm) | 65x90x13 |
| Width (mm) | 13 |
| Bearing number | 6913-RS |
| Bore Diameter (mm) | 65 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| Basic dynamic load rating (C) | 17,5 kN |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



6913-RS PDF download