- Loyal
- 6915-2RS
6915-2RS Bearing | Loyal
| 6915-2RS interchange FBJ 6915-2RS | |
| 6915-2RS cross reference FBJ 6915-2RS | |
| 6915-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6915-2RS |
| D | 105 mm |
| d | 75 mm |
| B | 16 mm |
| C | 16 mm |
| Weight | 0,37 Kg |
| Size (mm) | 75x105x16 |
| Width (mm) | 16 |
| Bearing number | 6915-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 105 |
| Basic dynamic load rating (C) | 24,2 kN |
| Basic static load rating (C0) | 19,3 kN |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



6915-2RS PDF download