- Loyal
- 6918
6918 Bearing | Loyal
| 6918 interchange CYSD 6918 | |
| 6918 cross reference CYSD 6918 | |
| 6918 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6918 |
| D | 125 mm |
| d | 90 mm |
| B | 18 mm |
| C | 18 mm |
| r min. | 1,1 mm |
| Weight | 0,533 Kg |
| Size (mm) | 90x125x18 |
| Width (mm) | 18 |
| Bearing number | 6918 |
| Bore Diameter (mm) | 90 |
| Outer Diameter (mm) | 125 |
| Basic dynamic load rating (C) | 32,8 kN |
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



6918 PDF download