- Loyal
- 6919-2RU
6919-2RU Bearing | Loyal
| 6919-2RU interchange KOYO 6919-2RU | |
| 6919-2RU cross reference KOYO 6919-2RU | |
| 6919-2RU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6919-2RU |
| D | 130 mm |
| d | 95 mm |
| B | 18 mm |
| C | 18 mm |
| r min. | 1,1 mm |
| Weight | 0,705 Kg |
| da max | 102 mm |
| Da max. | 123,5 mm |
| ra max. | 1 mm |
| da min. | 101,5 mm |
| Size (mm) | 95x130x18 |
| Width (mm) | 18 |
| Bearing number | 6919-2RU |
| Bore Diameter (mm) | 95 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| (Grease) Lubrication Speed | 4800 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 33,7 kN |
| Basic static load rating (C0) | 33,5 kN |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



6919-2RU PDF download