- Loyal
- 6308
6308 Bearing | Loyal
| 6308 interchange NKE 6308 | |
| 6308 cross reference NKE 6308 | |
| 6308 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6308 |
| D | 90 mm |
| d | 40 mm |
| B | 23 mm |
| C | 23 mm |
| Weight | 0,632 Kg |
| r1 min. | 1,5 mm |
| r2 min. | 1,5 mm |
| Size (mm) | 40x90x23 |
| Width (mm) | 23 |
| Bearing number | 6308 |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| Basic dynamic load rating (C) | 40,8 kN |
| Basic static load rating (C0) | 24 kN |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8



6308 PDF download