- Loyal
- 6307T1X
6307T1X Bearing | Loyal
| 6307T1X interchange NSK 6307T1X | |
| 6307T1X cross reference NSK 6307T1X | |
| 6307T1X Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6307T1X |
| D | 80 mm |
| d | 35 mm |
| B | 21 mm |
| C | 21 mm |
| r min. | 2,5 mm |
| Size (mm) | 35x80x21 |
| Width (mm) | 21 |
| Bearing number | 6307T1X |
| Bore Diameter (mm) | 35 |
| Outer Diameter (mm) | 80 |
| Basic dynamic load rating (C) | 33,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 18 kN |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8



6307T1X PDF download