- Loyal
- 696A-2RS
696A-2RS Bearing | Loyal
| 696A-2RS interchange ZEN 696A-2RS | |
| 696A-2RS cross reference ZEN 696A-2RS | |
| 696A-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 696A-2RS |
| D | 16 mm |
| d | 6 mm |
| B | 5 mm |
| C | 5 mm |
| Size (mm) | 6x16x5 |
| Width (mm) | 5 |
| Bearing number | 696A-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 6 |
| Outer Diameter (mm) | 16 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1,34 kN |
| Basic static load rating (C0) | 0,523 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



696A-2RS PDF download