- Loyal
- 6307EE
6307EE Bearing | Loyal
| 6307EE interchange SNR 6307EE | |
| 6307EE cross reference SNR 6307EE | |
| 6307EE Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6307EE |
| D | 80,000 mm |
| d | 35,000 mm |
| B | 21,000 mm |
| C | 21,000 mm |
| Size (mm) | 35x80x21 |
| Width (mm) | 21,000 |
| Bearing number | 6307EE |
| Bore Diameter (mm) | 35,000 |
| Outer Diameter (mm) | 80,000 |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4



6307EE PDF download