- Loyal
- 6307/HR11TN
6307/HR11TN Bearing | Loyal
| 6307/HR11TN interchange SKF 6307/HR11TN | |
| 6307/HR11TN cross reference SKF 6307/HR11TN | |
| 6307/HR11TN Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6307/HR11TN |
| D | 80 mm |
| d | 35 mm |
| B | 21 mm |
| Size (mm) | 80x35x21 |
| Width (mm) | 21 |
| d1 | 49.55 mm |
| D1 | 65.35 mm |
| Bearing number | 6307/HR11TN |
| Limiting speed | 600 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Outer Diameter (mm) | 35 |
| r1 - min. | 1.4 mm |
| Basic dynamic load rating - C | 0.75 kN |
| Basic static load rating - C0 | 0.49 kN |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16



6307/HR11TN PDF download