- Loyal
- 698
698 Bearing | Loyal
| 698 interchange ISO 698 | |
| 698 cross reference ISO 698 | |
| 698 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 698 |
| D | 19 mm |
| d | 8 mm |
| B | 6 mm |
| C | 6 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Size (mm) | 8x19x6 |
| Width (mm) | 6 |
| Bearing number | 698 |
| Bore Diameter (mm) | 8 |
| Outer Diameter (mm) | 19 |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



698 PDF download