- Loyal
- NJG 2336 VH
NJG 2336 VH Bearing | Loyal
| NJG 2336 VH interchange SKF NJG 2336 VH | |
| NJG 2336 VH cross reference SKF NJG 2336 VH | |
| NJG 2336 VH Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NJG 2336 VH |
| D | 380 mm |
| d | 180 mm |
| B | 126 mm |
| F | 221.75 mm |
| s | 8 mm |
| s max. | 8 mm |
| Size (mm) | 380x180x126 |
| Width (mm) | 126 |
| Mass bearing | 69.5 kg |
| d1 | 245 mm |
| D1 | 309 mm |
| das | 233 mm |
| Limiting speed | 800 r/min |
| Bearing number | NJG 2336 VH |
| das | 233 mm |
| Reference speed | 670 r/min |
| ra max. | 3 mm |
| Da max. | 361 mm |
| db max. | 215 mm |
| Bore Diameter (mm) | 380 |
| da min. | 199 mm |
| Outer Diameter (mm) | 180 |
| db - max. | 215 mm |
| Calculation factor Y | 0.4 |
| Calculation factor e | 0.3 |
| ra - max. | 3 mm |
| Da - max. | 361 mm |
| r1,2 min. | 4 mm |
| da - min. | 199 mm |
| D1 ≈ | 309 mm |
| d1 ≈ | 245 mm |
| Calculation factor - Y | 0.4 |
| Calculation factor - e | 0.3 |
| r1,2 - min. | 4 mm |
| Basic dynamic load rating C | 1870 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 1870 kN |
| Fatigue load limit Pu | 255 kN |
| Calculation factor kr | 0.35 |
| Calculation factor - kr | 0.35 |
| Fatigue load limit - Pu | 255 kN |
| Basic static load rating C0 | 2650 kN |
| Basic static load rating - C0 | 2650 kN |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



NJG 2336 VH PDF download