- Loyal
- 63006-2RS
63006-2RS Bearing | Loyal
| 63006-2RS interchange FBJ 63006-2RS | |
| 63006-2RS cross reference FBJ 63006-2RS | |
| 63006-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 63006-2RS |
| D | 55 mm |
| d | 30 mm |
| B | 19 mm |
| C | 19 mm |
| Weight | 0,159 Kg |
| Size (mm) | 30x55x19 |
| Width (mm) | 19 |
| Bearing number | 63006-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 30 |
| Outer Diameter (mm) | 55 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1040 kN |
| Basic static load rating (C0) | 740 kN |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



63006-2RS PDF download