- Loyal
- AS8KDD
AS8KDD Bearing | Loyal
| AS8KDD interchange Timken AS8KDD | |
| AS8KDD cross reference Timken AS8KDD | |
| AS8KDD Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | AS8KDD |
| D | 41,275 mm |
| d | 19.05 mm |
| B | 7,92 mm |
| C | 7,92 mm |
| Weight | 0,05 Kg |
| Size (mm) | 19.05x41.275x7.92 |
| Width (mm) | 7,92 |
| Bearing number | AS8KDD |
| Bore Diameter (mm) | 19.05 |
| Outer Diameter (mm) | 41,275 |
| Basic dynamic load rating (C) | 10,4 kN |
| Basic static load rating (C0) | 4,4 kN |
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



AS8KDD PDF download