- Loyal
- AS1KD7
AS1KD7 Bearing | Loyal
| AS1KD7 interchange Timken AS1KD7 | |
| AS1KD7 cross reference Timken AS1KD7 | |
| AS1KD7 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | AS1KD7 |
| D | 15,875 mm |
| d | 6,35 mm |
| B | 4,98 mm |
| C | 4,98 mm |
| Weight | 0,005 Kg |
| Size (mm) | 6.35x15.875x4.98 |
| Width (mm) | 4,98 |
| Bearing number | AS1KD7 |
| Bore Diameter (mm) | 6,35 |
| Outer Diameter (mm) | 15,875 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1,63 kN |
| Basic static load rating (C0) | 0,56 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



AS1KD7 PDF download