- Loyal
- 6300
6300 Bearing | Loyal
| 6300 interchange NTN-SNR 6300 | |
| 6300 cross reference NTN-SNR 6300 | |
| 6300 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6300 |
| D | 35,000 mm |
| d | 10,000 mm |
| B | 11,000 mm |
| C | 11,000 mm |
| Size (mm) | 10x35x11 |
| Width (mm) | 11,000 |
| Bearing number | 6300 |
| Bore Diameter (mm) | 10,000 |
| Outer Diameter (mm) | 35,000 |
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4



6300 PDF download