- Loyal
- NAX 3530
NAX 3530 Bearing | Loyal
| NAX 3530 interchange IKO NAX 3530 | |
| NAX 3530 cross reference IKO NAX 3530 | |
| NAX 3530 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NAX 3530 |
| H | 12 mm |
| D | 47 mm |
| L | 30 mm |
| L1 | 9 mm |
| Fw | 35 mm |
| D1 | 52 mm |
| d1 | 35 mm |
| Weight | 0,169 Kg |
| r min. | 0,6 mm |
| da min. | 45 mm |
| Bearing number | NAX 3530 |
| Bore Diameter (mm) | 35 |
| Outer Diameter (mm) | 47 |
| Dynamic load rating axial (C) | 21,2 kN |
| Static load rating axial (C0) | 37,6 kN |
| Dynamic load rating radial (C) | 26,9 kN |
| Static load rating radial (C0) | 46,2 kN |
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



NAX 3530 PDF download