- Loyal
- NAX 3030Z
NAX 3030Z Bearing | Loyal
| NAX 3030Z interchange IKO NAX 3030Z | |
| NAX 3030Z cross reference IKO NAX 3030Z | |
| NAX 3030Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NAX 3030Z |
| H | 11 mm |
| D | 42 mm |
| L | 30 mm |
| L1 | 9,5 mm |
| Fw | 30 mm |
| D1 | 47 mm |
| D2 | 48 mm |
| d1 | 30 mm |
| Weight | 0,151 Kg |
| r min. | 0,6 mm |
| da min. | 40 mm |
| Bearing number | NAX 3030Z |
| Bore Diameter (mm) | 30 |
| Outer Diameter (mm) | 42 |
| Dynamic load rating axial (C) | 20,4 kN |
| Static load rating axial (C0) | 33,6 kN |
| Dynamic load rating radial (C) | 25,1 kN |
| Static load rating radial (C0) | 40,1 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



NAX 3030Z PDF download