- Loyal
- NN3080K
NN3080K Bearing | Loyal
| NN3080K interchange KOYO NN3080K | |
| NN3080K cross reference KOYO NN3080K | |
| NN3080K Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NN3080K |
| D | 600 mm |
| d | 400 mm |
| B | 148 mm |
| C | 148 mm |
| Fw | - |
| Cu | 414 |
| Ew | 548 mm |
| Cr | 2550 |
| C0r | 4140 |
| Weight | 141 Kg |
| r min. | 5 mm |
| Da min | 552 mm |
| r(min) | 5 |
| da(min) | 420 |
| db(min) | - |
| ra max. | 4 mm |
| Da(max) | 580 |
| da(max) | - |
| Da max. | 580 mm |
| da min. | 420 mm |
| Da(min) | 552 |
| ra(max) | 4 |
| Oil lub. | 850 |
| Size (mm) | 400x600x148 |
| Width (mm) | 148 |
| Bearing No. | NN3080K |
| Grease lub. | 700 |
| Bearing number | NN3080K |
| (Refer.)Mass(kg) | 141 |
| Bore Diameter (mm) | 400 |
| Outer Diameter (mm) | 600 |
| (Grease) Lubrication Speed | 700 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 2030 kN |
| Basic static load rating (C0) | 4140 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8



NN3080K PDF download