- Loyal
- 63/22DD
63/22DD Bearing | Loyal
| 63/22DD interchange KBC 63/22DD | |
| 63/22DD cross reference KBC 63/22DD | |
| 63/22DD Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 63/22DD |
| D | 56 mm |
| d | 22 mm |
| B | 16 mm |
| C | 16 mm |
| r | 1.1 mm |
| Weight | 0.177 Kg |
| Size (mm) | 22x56x16 |
| Width (mm) | 16 |
| Bearing number | 63/22DD |
| Bore Diameter (mm) | 22 |
| Outer Diameter (mm) | 56 |
| Basic dynamic load rating (C) | 18,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 9,35 kN |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8



63/22DD PDF download