- Loyal
- 629-2Z
629-2Z Bearing | Loyal
| 629-2Z interchange ZEN 629-2Z | |
| 629-2Z cross reference ZEN 629-2Z | |
| 629-2Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 629-2Z |
| D | 26 mm |
| d | 9 mm |
| B | 8 mm |
| C | 8 mm |
| Size (mm) | 9x26x8 |
| Width (mm) | 8 |
| Bearing number | 629-2Z |
| Bore Diameter (mm) | 9 |
| Outer Diameter (mm) | 26 |
| Basic dynamic load rating (C) | 4,575 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1,983 kN |
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



629-2Z PDF download