- Loyal
- 627
627 Bearing | Loyal
| 627 interchange ZEN 627 | |
| 627 cross reference ZEN 627 | |
| 627 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 627 |
| D | 22 mm |
| d | 7 mm |
| B | 7 mm |
| C | 7 mm |
| Size (mm) | 7x22x7 |
| Width (mm) | 7 |
| Bearing number | 627 |
| Bore Diameter (mm) | 7 |
| Outer Diameter (mm) | 22 |
| (Grease) Lubrication Speed | 30000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 3,287 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1,379 kN |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



627 PDF download