- Loyal
- 7236 B
7236 B Bearing | Loyal
| 7236 B interchange ISB 7236 B | |
| 7236 B cross reference ISB 7236 B | |
| 7236 B Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7236 B |
| D | 320 mm |
| d | 180 mm |
| B | 52 mm |
| C | 52 mm |
| a | 131 mm |
| Weight | 17,5 Kg |
| Size (mm) | 180x320x52 |
| Width (mm) | 52 |
| Bearing number | 7236 B |
| Bore Diameter (mm) | 180 |
| Outer Diameter (mm) | 320 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2700 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 251 kN |
| Basic static load rating (C0) | 245 kN |
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



7236 B PDF download