- Loyal
- 6240M
6240M Bearing | Loyal
| 6240M interchange SNR 6240M | |
| 6240M cross reference SNR 6240M | |
| 6240M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6240M |
| D | 360,000 mm |
| d | 200,000 mm |
| B | 58,000 mm |
| C | 58,000 mm |
| Size (mm) | 200x360x58 |
| Width (mm) | 58,000 |
| Bearing number | 6240M |
| Bore Diameter (mm) | 200,000 |
| Outer Diameter (mm) | 360,000 |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16



6240M PDF download