- Loyal
- 6238M
6238M Bearing | Loyal
| 6238M interchange SNR 6238M | |
| 6238M cross reference SNR 6238M | |
| 6238M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6238M |
| D | 340,000 mm |
| d | 190,000 mm |
| B | 55,000 mm |
| C | 55,000 mm |
| Size (mm) | 190x340x55 |
| Width (mm) | 55,000 |
| Bearing number | 6238M |
| Bore Diameter (mm) | 190,000 |
| Outer Diameter (mm) | 340,000 |
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8



6238M PDF download