- Loyal
- BR3566DD
BR3566DD Bearing | Loyal
| BR3566DD interchange KBC BR3566DD | |
| BR3566DD cross reference KBC BR3566DD | |
| BR3566DD Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BR3566DD |
| D | 66 mm |
| d | 35 mm |
| B | 15 mm |
| C | 15 mm |
| r | 1 mm |
| Weight | 0.2 Kg |
| Size (mm) | 35x66x15 |
| Width (mm) | 15 |
| Bearing number | BR3566DD |
| Bore Diameter (mm) | 35 |
| Outer Diameter (mm) | 66 |
| Basic dynamic load rating (C) | 18,9 kN |
| Basic static load rating (C0) | 11,7 kN |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8



BR3566DD PDF download