- Loyal
- PSL912-301
PSL912-301 Bearing | Loyal
| PSL912-301 interchange PSL PSL912-301 | |
| PSL912-301 cross reference PSL PSL912-301 | |
| PSL912-301 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | PSL912-301 |
| D | 1580 mm |
| d | 1200 mm |
| H | 330 mm |
| d1 | 1205 mm |
| r min. | 6 mm |
| Weight | 1950 Kg |
| Size (mm) | 1200x1580x330 |
| Width (mm) | 330 |
| Bearing number | PSL912-301 |
| Bore Diameter (mm) | 1200 |
| Outer Diameter (mm) | 1580 |
| Basic dynamic load rating (C) | 14340 kN |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8



PSL912-301 PDF download