- Loyal
- PSL912-300
PSL912-300 Bearing | Loyal
| PSL912-300 interchange PSL PSL912-300 | |
| PSL912-300 cross reference PSL PSL912-300 | |
| PSL912-300 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | PSL912-300 |
| D | 1280 mm |
| d | 1180 mm |
| H | 80 mm |
| d1 | 1185 mm |
| r min. | 2,1 mm |
| Weight | 130 Kg |
| Size (mm) | 1180x1280x80 |
| Width (mm) | 80 |
| Bearing number | PSL912-300 |
| Bore Diameter (mm) | 1180 |
| Outer Diameter (mm) | 1280 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1469 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



PSL912-300 PDF download