- Loyal
- 7304B
7304B Bearing | Loyal
| 7304B interchange KBC 7304B | |
| 7304B cross reference KBC 7304B | |
| 7304B Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7304B |
| D | 52 mm |
| d | 20 mm |
| B | 15 mm |
| C | 15 mm |
| a | 21.6 mm |
| r min. | 1.1 mm |
| Weight | 0.15 Kg |
| r1 min. | 0.6 mm |
| Size (mm) | 20x52x15 |
| Width (mm) | 15 |
| Bearing number | 7304B |
| Bore Diameter (mm) | 20 |
| Outer Diameter (mm) | 52 |
| (Grease) Lubrication Speed | 11000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 28,2 kN |
| Basic static load rating (C0) | 19,3 kN |
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



7304B PDF download