  • NJ2240-E-M1
NJ2240-E-M1 Bearing | Loyal
NJ2240-E-M1 interchange FAG NJ2240-E-M1
NJ2240-E-M1 cross reference FAG NJ2240-E-M1
NJ2240-E-M1 Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: NJ2240-E-M1
s 8,2 mm / Axial displacement facility from central position
d 200 mm
D 360 mm
B 98 mm
m 45,3 kg / Weight
F 241 mm
Size (mm) 200x360x98
Width (mm) 98
nB 1200 1/min / Reference speed
nG 2850 1/min / Limiting speed
D1 312,9 mm
d1 256,3 mm
Cr 1220000 N / Dynamic load rating (radial)
Bearing number NJ2240-E-M1
C0r 1880000 N / Static load rating (radial)
Cur 225000 N
rmin 4 mm
ra max 3 mm
r1 min 4 mm
dc min 261 mm
da max 240 mm
Da max 343 mm
da min 217 mm