- Loyal
- 7305-B-2RS-TVP
7305-B-2RS-TVP Bearing | Loyal
| 7305-B-2RS-TVP interchange FAG 7305-B-2RS-TVP | |
| 7305-B-2RS-TVP cross reference FAG 7305-B-2RS-TVP | |
| 7305-B-2RS-TVP Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7305-B-2RS-TVP |
| D | 62 mm |
| d | 25 mm |
| B | 17 mm |
| a | 27 mm |
| m | 0,231 kg / Weight |
| α | 40 ° / Angle |
| Size (mm) | 25x62x17 |
| Width (mm) | 17 |
| nG | 7000 1/min / Limiting speed |
| D2 | 50,4 mm |
| D3 | 57,1 mm |
| Cr | 28000 N / Dynamic load rating (radial) |
| d2 | 35,8 mm |
| Bearing number | 7305-B-2RS-TVP |
| C0r | 16100 N / Static load rating (radial) |
| Cur | 1080 N / Fatigue limit load, radial |
| rmin | 1,1 mm |
| ra max | 1 mm |
| r1 min | 0,6 mm |
| da min | 32 mm |
| Da max | 55 mm |
| Db max | 57,8 mm |
| ra1 max | 0,6 mm |
| Bore Diameter (mm) | 25 |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



7305-B-2RS-TVP PDF download