- Loyal
- 7305 B
7305 B Bearing | Loyal
| 7305 B interchange Loyal 7305 B | |
| 7305 B cross reference Loyal 7305 B | |
| 7305 B Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7305 B |
| D | 62 mm |
| d | 25 mm |
| B | 17 mm |
| C | 17 mm |
| a | 26,8 mm |
| Weight | 0,248 Kg |
| Size (mm) | 25x62x17 |
| Width (mm) | 17 |
| Bearing number | 7305 B |
| Angle (α) | 40 ° |
| Bore Diameter (mm) | 25 |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
| (Grease) Lubrication Speed | 10000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 22,9 kN |
| Basic static load rating (C0) | 13,3 kN |
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



7305 B PDF download